Jak zwolnić?
8 patentów Carla Honore
Autor: Sylwia Żbik-Weiss
1. Zapewnij sobie czas na przemyślenie
W planie dnia znajdź czas na… myślenie – wyłącz wszystkie elektroniczne gadżety i skoncentruj myśli na problemie, który masz do rozwiązania w danym dniu lub na większych, strategicznych kwestiach.
2. Kontroluj prędkość
Każdego dnia, w przypadkowych momentach, zatrzymaj się (niezależnie od tego co robisz!) i zadaj sobie pytanie, czy nie robisz tego za szybko. Jeśli tak, weź kilka głębokich oddechów i zacznij daną czynność wykonywać wolniej.
3. Wprowadź zasadę 10 sekund
Zanim wyślesz do kogoś e-maila, wstrzymaj się 10 sekund i pomyśl, czy nie lepiej załatwić tę sprawę w rozmowie bezpośredniej lub przez telefon. Zastanów się też kogo dodać w CC.
4. Jutro przygotuj dzisiaj
Aby wrócić do domu ze spokojną głową, pod koniec każdego dnia pracy zapisz sobie, co masz do wykonania nazajutrz.
5. Rób jedną rzecz naraz
Unikaj niechlujstwa i braku efektywności, które niesie ze sobą multitasking (wykonywanie wielu aktywności równocześnie). Na tyle, na ile to możliwe, koncentruj uwagę na wykonywaniu jednej czynności naraz.
6. Znajdź swój rytuał powolności
Wybierz sobie aktywność, która zadziała jak szczepionka przeciwko wirusowi pośpiechu i wprowadź ją jako nieusuwalną pozycję do planu dnia. Może to być lektura książki, joga, gotowanie, malowanie, robienie na drutach, praca w ogrodzie etc.
7. Pisz ręcznie
Rób notatki ręcznie, najczęściej jak możesz. Spowalniając proces zapisywania, więcej zapamiętujesz.
8. Kasuj e-maile z urlopu
Przegląd e-maili po urlopie zacznij od wykasowania wiadomości, które przyszły podczas Twojej nieobecności. Zanim wyjedziesz, ustaw jednak autoresponder z informacją, kiedy będziesz.