Czy można być szczęśliwym w związku, w którym była zdrada? Czy można pracować, a także jak pracować nad związkiem po zdradzie? Czy może nam się jeszcze udać?
Te i inne pytania zadają nam pary, które odwiedzają nasze gabinety. Bardzo ważna jest motywacja osób zgłaszających się na terapię par – od niej zależy, czy można rozpocząć pracę nad związkiem.
Autor: Sylwia Żbik-Weiss
”Niewierność często jest śmiertelnym ciosem dla relacji. Ale może być także przebudzeniem, wymagającym od pary konfrontacji z problemami, które doprowadziły do romansu. Dzięki temu procesowi można uwolnić się przede wszystkim od traumy zranienia. Przy czym celem niekoniecznie jest przebaczenie - celem jest emocjonalne uleczenie…
twierdzi dr Janice A. Spring
Terapia jest dobrym wyborem, jeśli partnerzy nie potrafią poradzić sobie z emocjami po zdradzie, ranią się, oskarżają nawzajem. Pierwszym krokiem jest wspólne wzięcie odpowiedzialności za zmianę obecnego stanu relacji, po to, żeby zrozumieć co szkodzi związkowi, a potem móc to zmieniać.
Nie zawsze terapia pary jest możliwa, czasami emocje są tak duże, że należy wesprzeć się w pierwszej kolejności terapią indywidualną.
Pierwszą reakcją na ujawnienie zdrady jest szok. Wiąże się on z silnymi emocjami, zarówno u osoby zdradzanej, jak i zdradzającej. Często pojawia się chęć odwetu, żal, złość, smutek, utrata sensu, wstyd. Nadmiar pytań, rozmów, kłótni może doprowadzić do eskalacji problemu, choć bywają związki w których następuje reakcja przeciwna – dystans, brak komunikacji, co może w perspektywie być bardziej niebezpieczne dla relacji. To czas, w którym trudno się skupić na czymkolwiek: na pracy, obowiązkach domowych.
Terapia par pomaga w przeżyciu tego trudnego czasu, by w jak najbezpieczniejszy i najmniej raniący sposób porozmawiać o bólu, wstydzie, złości i wszystkich emocjach oraz myślach, jakie towarzyszą zdradzonemu i zdradzającemu.
Czasami klientami gabinetu są pary, które zdrady doświadczyły w przeszłości, jednak wybrane przez nich sposoby na pogodzenie się ze zdradą nie przyniosły kojących rezultatów. Częstym objawem nieprzepracowanych emocji jest brak zaufania i podejrzliwość, które nie pozwalają związkowi rozwijać się.
Czego można spodziewać się po terapii par?
- zwiększenia świadomości własnych potrzeb,
- uspokojenia emocji,
- świadomości zasobów i ograniczeń w tworzeniu związków obydwu partnerów,
- lepsze zrozumienie całej historii zdrady,
- szansę na odzyskanie zaufania,
- budowanie więzi na innych, bardziej świadomych, fundamentach,
- odzyskanie poczucia bezpieczeństwa,
- odzyskanie satysfakcji w życiu seksualnym,
- nabycie umiejętności otwartej i szczerej komunikacji.
Kryzys, jaki przeżywa para po zdradzie, może pomóc w zbudowaniu lepszej, silniejszej, bardziej świadomej relacji niż ta przed zdradą. Gdyby uznać, że zdrada jest przeszkodą na drodze budowania mocnej więzi, to niewielu parom udałoby się wspólnie przejść przez to utrudnienie. Jest szansa, że przy pomocy specjalisty pokonanie problemów będzie bardziej skuteczne.
Partnerzy mogą wyjść z tej niezwykle trudnej sytuacji wyposażeni w dodatkowe zasoby. To szansa, aby nauczyć się uruchamiać system wczesnego ostrzegania w sytuacji mogącej doprowadzić do kolejnego kryzysu.
Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o podjęciu terapii pary nie jest łatwa, ale naszym zdaniem, jeśli nie ma przeciwskazań do jej podjęcia, a po stronie partnerów jest motywacja do pracy, to terapia może być możliwością stworzenia nowego związku.