Szkolenie specjalistyczne dla psychoterapeutów

Diagnoza, diagnoza różnicowa i praca z osobą dorosłą w spektrum

Cz. 1: 20-21 września 2025, Katowice
Cz. 2: 11-12 października 2025, Katowice

Prowadzące: Katarzyna Seremak-Kędzior, Klaudia Kawa

To szkolenie dla specjalistów którzy potrzebują nabyć wiedzę i umiejętności praktyczne w obszarze diagnozy i pracy psychoterapeutycznej z osobami dorosłą w spektrum oraz potrzebują sprawnie poruszać się w diagnozie różnicowej mechanizmów neurotypowych od tych występujących u osób dorosłych nieneurotypowych.

Co ważne: udział w szkoleniu jest możliwy po wcześniejszym uczestnictwie w szkoleniu ”Diagnoza indywidualna i grupowa dziecka i nastolatka w spectrum – szkolenie specjalistyczne”. W trakcie bowiem opieramy się na informacjach i wiedzy rozwojowej zdobytej na pierwszym szkoleniu. Bez tej wiedzy nie jest możliwe zrozumienie i prawidłowe zdiagnozowanie osoby dorosłej w spektrum.

Poznaj szczegóły warsztatu

To szkolenie do granic możliwości praktyczne. Wiemy to, bo mieliśmy okazje uczyć się już od Kasi Seremak – Kędzior i Klaudii Kawy 🙂

W jego trakcie zaglądamy do wnętrza dorosłych osób nieneurotypowuch, by zbadać specyfikę ich funkcjonowania w dorosłości i w dotychczasowym rozwoju we wszystkich obszarach (poznawczym, emocjonalnym, społecznym, komunikacyjnym itd.). Adekwatnie do tego poznajemy narzędzia umożliwiające zdiagnozowanie poszczególnych obszarów funkcjonowania i zróżnicowanie mechanizmów nieneurotypowych od tych występujących u osób neurotypowych.Uczymy się od psychoterapeutek, które od wielu już lat w gabinecie terapeutycznym, w założonym przez siebie przedszkolu i szkole , diagnozują, pracują, wspierają w rozwoju dzieci, osoby dorosłe i całe rodziny w spektrum.

Zapraszamy osoby zainteresowane tą tematyką!

Cele szkolenia warsztatowego

  • Zrozumienie co diagnozujemy w rozwoju różnicując spectrum od rozwoju neurotypowego w dorosłości. Oparcie się na etapach rozwojowych dla zrozumienia powstawania wtórnych objawów, z którymi zgłaszają się dorośli pacjenci, umiejętność diagnozy podstawowych trudności w odniesieniu do neuropsychologii i wiedzy psychoterapeutycznej.
  • Zróżnicowanie dwóch układów nerwowych.
  • Umiejętność rozpoznania objawów w wywiadzie oraz retrospektywie pacjenta w konkretnych obszarach rozwojowych na każdym etapie rozwoju w odniesieniu do trajektorii rozwojowej.
  • Poznanie podstaw charakterystyki funkcjonowania systemowego rodzin osób w spectrum, implikacje do diagnozy i rozumienia rozwoju gdy pacjentem jest już osoba dorosła.
  • Zrozumienie ograniczeń i możliwości różnych podejść terapeutycznych w pracy z osobą dorosłą w spektrum w odniesieniu do rodzaju prezentowanych objawów, implikacje do integracji dziedzin i rozumienia indywidualności neuroróznrodności.
  • Uzyskanie wiedzy o możliwych błędach w diagnozie i rozumienie gdzie mogły być popełnione.
  • Rozwijanie warsztatu pracy/interwizja.
Zarezerwuj miejsce
Termin i miejsce

Cz. 1:
20-21 września 2025
Katowice, Ligocka 103

Cz. 2:
11-12 października 2025
Katowice, Miłosza 2

Grupa

14 – 16 osób

Prowadzące

Katarzyna Seremak-Kędzior, Klaudia Kawa

Koszt

2 000 zł

Zaliczka

800 zł

Prosimy o wpłatę zadatku w wysokości 800 zł do 2 dni roboczych od zapisu. Po jego wpłacie rezerwowane jest miejsce na warsztacie dla osoby zgłaszającej chęć uczestnictwa.

Przelew tradycyjny:
Strefa Bytu Centrum Psychoterapii i Rozwoju Sylwia Żbik-Weiss
ul. Jasna 33, 43-190 Mikołów
Nr konta: 43 1160 2202 0000 0003 8574 1385

Przelew na telefon Blik:
Strefa Bytu
Nr tel.: 694-462-320

Odwołanie wydarzenia:
W przypadku odwołania warsztatu z przyczyn zależnych od Organizatora, zwracamy 100% kosztów wpłaconych. Rezygnacja z warsztatu po wpłacie zaliczki (lub pełnej kwoty) nie podlega zwrotowi kosztów.

Zaświadczenie:
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające udział w warsztacie w wymiarze 34 godzin szkoleniowych.

Kogo zapraszamy na szkolenie:
Do udziału w warsztacie zapraszamy osoby – psychoterapeutów i psychoterapeutki w trakcie szkolenia (po ukończonym trzecim roku i z minimum 4 letnią praktyką w zakresie pracy psychologiczno – psychoterapeutycznej) oraz absolwentki i absolwentów szkół psychoterapii.

Nocleg:
Istnieje możliwość noclegu w placówce Strefy Bytu (w warunkach materacowo-kanapowych, za symboliczną opłatą) , ale Uwaga! – tylko wtedy gdy szkolenie odbywa się w placówce Przy ul Miłosza 2 w Katowicach. Nie możemy zaproponować Państwu takiej możliwości, gdy szkolenie odbywa się w Katowicach przy ul. Ligockiej 103.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​WAŻNE!
Zalecamy ostrożność, jeśli chodzi o uczestnictwo w warsztatach i treningach organizowanych w naszym ośrodku, osobom, które aktualnie uczestniczą w procesie psychoterapii w naszej placówce. Zachęcamy do omawiania tych kwestii z psychoterapeutą.

Plan szkolenia

Plan oraz zawartość szkolenia objęte są prawami autorskimi.
Autor: Katarzyny Seremak-Kędzior

Dzień 1

20 września 2025 (sobota) – Katowice, Ligocka 103

10:00 – 18:00 (z przerwą obiadową w trakcie)

  1. Przypomnienie i podsumowanie wiedzy na temat rozwoju relacji. Co musi się wydarzyć w rozwoju żeby rozwinąć więź?. Interakcja a relacja- rozróżnienie diagnostyczne i rozwojowe. Zaburzenia więzi jako pierwsze możliwości różnicowania.
  2. Poziomy diagnostyki autyzmu i pracy ze spectrum- umysł, „ między -umysł” -> relacja podstawowa/z obiektem, relacje, bycie w grupie, bycie w rozumieniu tego co mnie spotyka, cechy komunikacji.
  3. Wywiad, pytania niezbędne, wątki w wywiadzie do pogłębiania, wyciąganie wniosków, różnicowanie, stawianie wstępnych hipotez do sprawdzania w kontakcie. Kiedy niezbędna albo pomocna może okazać się rozmowa z partnerem/partnerką/rodzicem. Analiza dokumentacji z wcześniejszego rozwoju. Obserwacja uczestnicząca w trakcie wywiadu. Omówienie oraz warsztat. Studia przypadków.

Dzień 2

21 września 2025 (niedziela) – Katowice, Ligocka 103

9:00 – 17:00 (z przerwą obiadową w trakcie)

  1. Narzędzia standaryzowane i zastosowanie testowych narzędzi standaryzowanych do jakościowego omawiania i diagnozy procesów intrapsychicznych, diagnozy rozumienia emocji, regulacji emocjonalnej, przeżywania odroczonego. Ekologia narzędzi testowych w praktyce grupowej i indywidualnej w gabinecie.
  2. Geneza charakterystyk metalizacyjnych i komunikacyjnych w nieneurotypowości. Jak rozwija się mentalizacja?. Krótkie przypomnienie o tym co wpływa na rozwój mentalizacji na każdym etapie rozwoju i jak jest to przydatne w różnicowaniu występowania spektrum autyzmu u osób wysokofunkcjonujących.
  3. Rozpoznawanie deficytów mentalizacyjnych w narracji pacjenta. Narracja osób ze spectrum- A) o sobie B) o relacjach C) o świecie różnicujące cechy do rozpoznania w gabinecie psychoterapeuty na różnych etapach rozwojowych.
  4. Rozpoznawanie deficytów mentalizacyjnych w reakcjach pacjenta na terapeutę, w przyjmowaniu wniosków. Rozróżnianie trudności mentalizacyjnych i mechanizmów obronnych oraz mechanizmów obronnych zbudowanych na deficytach mentalizacyjnych z wiedzą o trajektorii rozwojowej pacjenta. Omówienie i warsztat.

Dzień 3

11 października 2025 (sobota) – Katowice, Miłosza 2

10:00 – 18:00 (z przerwą obiadową w trakcie)

  1. Poziom neuropsychologiczny i poziom psychoterapeutyczny w neuro i nieneurotypowości – z przykładami pacjentów dorosłych, zapisami sesji, objawów pacjenta dorosłego w diagnozach różnicowych u dorosłych .
  2. Charakterystyka komunikacji – diagnozowanie deficytów.
  3. Czy rozumienie psychodynamiczne przydaje się w prowadzeniu terapii osób w spektrum? Czy rozumienie systemowe przydaje się w prowadzeniu osób w spektrum? Szersze omówienie.
  4. Wtórna psychopatologia; Zaburzenia osobowości w spectrum. Jakie rodzaje zaburzeń osobowości występują najczęściej u osób w spektrum?, jakie są tego mechanizmy? czym się różnią od mechanizmów zaburzeń rozwoju osobowości u osób neurotypowych?
  5. Psychozy w spectrum. Na jakich etapach mogą się pojawić?, jakie są zwiastuny?, jak badać co jest „ pod spodem”?. Współpraca z psychiatrą.
  6. Ograniczenia pracy z pacjentem w spectrum dorosłym. Rola superwizji, interwizji i dbania o siebie. Trudności w pracy w kontekście siatek pojęciowych różnych podejść.

Dzień 4

12 października 2025 (niedziela) – Katowice, Miłosza 2

9:00 – 15:00 (z przerwą obiadową w trakcie)

  1. Neuroróżnorodność a seksualność.
  2. Praca warsztatowa ( materiał diagnostyczny i terapeutyczny , analiza wywiadów, opinie, interwizja). Przykłady własne pacjentów, omawianie diagnozy, etapu rozwoju, wyzwań w pracy, wątpliwości, blokady, pytania przyniesione przez osoby szkolone.
  3. Uczucia terapeuty. Czy mechanizmy projekcji, przeniesienia, przeciwprzeniesienia występują w kontakcie z osobami neuroróżnorodnymi? Warsztat dyskusja.

O prowadzących

Katarzyna Seremak-Kędzior

Psychoterapeuta, psycholog, pedagog specjalny w zakresie ASD, neuroterapeutka, zajmuje się także wczesnym wspomaganiem rozwoju. Od ponad 20 lat pracuję głównie z neuroróznorodnością, rozwojem mentalizacji oraz więzi i kompetencji komunikacyjnej, od 11 łączę wiedzę i doświadczenie neuropsychologiczne i psychoterapeutyczne diagnozując, prowadząc terapię dzieci, młodzież, osoby dorosłe, rodziny. Będąc psychoterapeutką systemową zajmuję się także wdrażaniem terapeutycznej pracy rodzinnej w działania wspomagające osoby neuroróżnorodne, tworzę programy edukacyjne angażujące rozwój i stymulacje mentalizacji, regulację emocjonalną opartą na niej.

Klaudia Kawa

Psychoterapeuta w nurcie systemowym, psycholog, pedagog specjalny w zakresie ASD, neuroterapeutka. Od 8 lat prowadzę terapię indywidualną i grupową oraz diagnozę głównie w obszarze neuroróznorodności, zaburzeń więzi, dysharmonii rozwojowych. Na co dzień pracuję terapeutycznie z rodzinami oraz wdrażam całościowy model pracy neuropsychologiczno-psychoterapeutycznej we współpracy ze szkołami, przedszkolami prowadzonych pacjentów. Angażuje się również w szkolenia dla specjalistów oraz integrację edukacji z terapią. Obecnie poszerzam także wiedzę z zakresu wsparcia i wspomagania kobiet, par i rodzin w okresie okołoporodowym.

Zarezerwuj miejscie
na warsztacie

Liczba miejsc jest ograniczona!

Po przesłaniu poniższych danych miejsce rezerwowane jest na okres 2 dni roboczych. W mailowej informacji zwrotnej, otrzymacie Państwo informacje jak dokończyć proces rezerwacji.

Zapraszamy serdecznie!