Wychodząc z założenia, że powodem cierpienia posttraumatycznego nie jest realne zagrożenie, a jedynie jego odpamiętywanie poprzez powracające poza kontrolą wolicjonalną “obrazy” lub “filmy” z dawnych zdarzeń, metoda Imagery Rescripting & Reprocessing Therapy (IRRT), wykorzystując techniki imaginacyjne, daje Klientowi możliwość przejęcia kontroli nad traumatycznym wydarzeniem i w konsekwencji pozwala na “zneutralizowanie” napastnika, agresora, sprawcy lub żywiołu.
Twórca metody IRRT, amerykański psycholog prof. Marvin Schmucker, zainspirowany gestaltowskim treningiem rozwoju osobistego, w oparciu o psychodramę Moreno, odwołując się do nurtu terapii humanistycznej w postaci rogerianskiej samorealizacji i wykorzystując techniki imaginacyjne, opracował metodę “przepisania” traumy i nadania jej nowego kodu emocjonalnego. “Przepisania” poprzez przywrócenie osobie doznającej krzywdy poczucia sprawstwa, możności “zneutralizowania” agresora i wykorzystania własnych zasobów do zaopiekowania się ówczesnym, skrzywdzonym – Ja.
Skuteczność metody IRRT została potwierdzona w pracy ze skutkami stresu pourazowego będącego konsekwencją między innymi: przekroczenia, nadużycia lub wykorzystania seksualnego, straty i skomplikowanej żałoby, wykorzystania, molestowania lub porzucenia emocjonalnego oraz psychologicznych konsekwencji wypadków, napadów, katastrof i żywiołów.
Do udziału w treningu zapraszamy w pierwszej kolejności psychoterapeutów oraz terapeutów znajdujących się w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego. Prowadzącym jest Jarosław Kostaś od lat stosujący tę metodę leczenia w Klinice Psychoterapii i Psychosomatyki w Dreźnie.